tervehdys
Pannaas yhteenveto paperille tai ainakin ruudulle. Lähdin sitten...
Valtio: | Kanada |
Asukasluku: | 1 649 519 |
Metropolialueen asukasluku: | 3 824 221 |
Aikavyöhyke: | UTC−5 |
Kesäaika: | UTC−4 |
Aikaero Suomeen: | -7 |
Valuutta: | Kanadan dollari ($) (C$) (CAD) |
Pinta-ala: | 365,13 km² (metropolialue: 4259 km²) |
Viralliset kielet: | ranska, englanti |
Montrealin päälentokentän nimi on englanniksi Montréal-Pierre Elliot Trudeau International Airport (YUL) ja ranskaksi Aéroport international Pierre-Elliott-Trudeau de Montréal.
Lentojen hinnoissa on jonkin verran eroja, halvat menopaluulennot maksavat noin 500 euroa. Suoria lentoja Helsingistä Montrealiin ei ole, vaan välilaskuja tulee vähintään yksi. Välilaskulliseen matkaan menee yleensä aikaa jotain 10 ja 20 tunnin väliltä.
Montrealista löytyy melko suuri joukko hostelleja. Dorm-sänkypaikan saa halvimmillaan noin 10 eurolla. Hostelleista ja halvoista hotelleista saa kahden hengen huoneita alkaen noin 30-40€/yö. Kaikkein laadukkaimpien hotellien kahden hengen huoneiden hinnat lähtevät 100-200 eurosta.
Montrealin joukkoliikenteen runkona toimii lähijuna- ja metroverkosto, lisäksi on suuri määrä bussilinjoja. Myös auton tai polkupyörän vuokraaminen on mahdollista. Lisäksi löytyy tietenkin takseja.
Kaupunki sijaitsee Québecin osavaltiossa Montréalin saarella Saint Lawrencen ja Ottawajoen yhtymäkohdassa. Suur-Montrealin alue ulottuu kuitenkin reilusti tämän saaren ulkopuolelle.
Montrealin talvet ovat kylmät ja kesät lämpimät. Kesäkuun ja elokuun välisenä aikana on lämpimintä, tällöin päivälämpötila pysyy tilastollisesti yli 20 celsiusasteessa ja noin 30 °C helteitäkin esiintyy. Joulukuun ja helmikuun välisenä aikana on kylmintä, tuolloin lämpötila pysyttelee yleensä pakkasen puolella ja koviakin pakkasia voi esiintyä. Sateita tulee ympäri vuoden, tilastollisesti sateisinta on heinäkuun ja syyskuun välillä.
Montreal on monipuolinen suurkaupunki, josta löytyy nähtävyyksiä, viihdettä ja aktiviteetteja. Talvisin kylmässä Montrealissa voi harrastaa esimerkiksi hiihtoa ja luistelua. Kesällä Montreal on myös varsin hyvä golf-kohde, sillä erilaisia kenttiä löytyy useita. Kaupungissa järjestetään erilaisia tapahtumia ympäri vuoden.
Vinkkejä Montrealiin matkustaville:
Montreal on suurkaupunki, joten shoppailumahdollisuudet ovat ymmärrettävästi erittäin hyvät. Kaupungista löytyy ostospaikkoja pienistä putiikeista ostoskeskuksiin. Myös shoppailtavia tuotteita on laidasta laitaan, joten himoitsitpa muotia, luksustuotteita, tai vaikka taidetta, niin Montrealista kyllä löytyy.
Kaupungissa on suuri määrä ostoskeskuksia, esimerkkejä suurista ostoskeskuksista:
Maan rahayksikkö on Kanadan dollari (CAD).
Montrealissa on valtava määrä erilaisia ravintoloita, kaupungista löytyy esimerkiksi pikaruokaa, etnisiä ravintoloita ja kasvisruokaa. Kaupungin erikoisuuksiin kuuluu savustettu liha, joka tarjoillaan usein voileivän välissä. Sekä ravintoloiden hinnoissa, että laadussa on suurta vaihtelua.
Montreal sopii myös bilettäjille, sillä suurkaupungin yöelämä on varsin vilkasta. Erilaisia baareja ja klubeja löytyy todella paljon. Yöelämän ystäville tarkastamisen arvoisia katuja ovat esimerkiksi Rue Crescent, boulevard Saint-Laurent ja rue Saint-Denis.
Montreal on suurkaupunkien mittapuulla melko turvallinen kohde. Etenkin yöaikaan liikuttaessa kannattaa käyttää järkeään ja välttää epäilyttävän oloisia alueita. Monien mielestä esimerkiksi Montréal-Nord ja Saint-Michel ovat kaupungin rauhattomimpia alueita, joille ei kannata lähteä ainakaan myöhään pimeällä ilman hyvää syytä.
Yli 60% alueen asukkaista puhuu äidinkielenään ranskaa, joten kyseisen kielen osaamisesta on suurta hyötyä. Englanti on toiseksi puhutuin kieli ja monet ranskaa äidinkielenään puhuvat osaavat myös englantia. Englannilla pärjää vähintään kohtalaisen hyvin.
Kanadan toiseksi suurimmasta kaupungista löytyy suurinpiirtein kaikkea mitä kaupunkilomalta voi vaatia, shoppailumahdollisuudet ja viihdetarjonta tyydyttävät vaativaankin matkaajan tarpeet, mutta myös kulttuuria ja historiaa löytyy.
Artikkelin pääkuva: maha-online (CC BY-SA 2.0)
LÄHTÖPV. | MAA| KAUPUNKI|HOTELLI | LÄHTÖKAUPUNKI | JÄRJESTÄJÄ | KESTO|HINTA | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
äkkilähtöä |
03.09 | Kreikka Parga | Helsinki | 14 pv | 1205€ |
03.09 | Kreikka Preveza | Helsinki | 7 pv | 220€ |
03.09 | Kreikka Preveza | Helsinki | 14 pv | 145€ |
04.09 | Bulgaria Burgas Airport | Helsinki | 14 pv | 95€ |
04.09 | Bulgaria Burgasin Burgasin rannikkoalue Määrittelemätön | Helsinki | 14 pv | 145€ |
04.09 | Bulgaria Burgasin Rannikko-Nessebar/Pomorie | Helsinki | 14 pv | 242€ |
04.09 | Kreikka Zakynthos | Helsinki | 14 pv | 95€ |
04.09 | Kreikka Zakynthos-määrittelemätön | Helsinki | 14 pv | 145€ |
04.09 | Kreikka Zakynthos-Tragaki | Helsinki | 14 pv | 286€ |
04.09 | Bulgaria Burgas Airport | Vaasa | 14 pv | 45€ |
tervehdys
Pannaas yhteenveto paperille tai ainakin ruudulle. Lähdin sitten...
Saavuimme Berliiniin junalla, rautatieasema oli jo tuttu paikka, koska se on yksi...
Majoituksessa säästäminen on todella tärkeää, koska se lohkaisee helposti...