tervehdys
Pannaas yhteenveto paperille tai ainakin ruudulle. Lähdin sitten...
Valtio: | Tunisia |
Asukasluku: | 71 546 |
Metropolialueen asukasluku: | - |
Aikavyöhyke: | UTC+1 |
Kesäaika: | ei käytössä |
Aikaero Suomeen: | -1 (kesäaikaan -2) |
Valuutta: | Tunisian dinaari (TND) |
Pinta-ala: | - |
Viralliset kielet: | arabia |
Halvat lennot Monastiriin ja varaus mukavasta hotellista piristävät kotoista räntäsadetta kummasti!
Monastir on rantakaupunki Pohjois-Tunisiassa, joka sijaitsee 25 km päässä Soussesta etelään. Kaupungissa asuu noin 40000 asukasta. Melko suuri osa asukkaista on opiskelijoita, sillä Monastir on yksi Tunisian yliopistokaupungeista.
Monastir perustettiin jo 2000 vuotta sitten, jolloin se palveli roomalaisten armeijoiden tukikohtana Afrikan-retkillä. 600-luvulla alueelle vakiintunut arabikulttuuri tuli jäädäkseen, ja Monastirin vanhassa arkkitehtuurissa vallitsee selvästi islamilainen tyyli. Kaupungista löytyy tunisialainen vanha kaupunki eli Medina.
Monastir on viime vuosikymmeninä kokenut tehokkaan kasvojenkohotuksen, jonka myötä turistit ovat omaksuneet alueen rantalomailuun. Uudistusten vyöryessä paljon vanhaa on valitettavasti tuhottu. Loma Monastirissa onkin varsin kahtiajakoinen kokemus modernia ja vanhaa.
Helteitä Monastirissa riittää huhtikuulta pitkälle lokakuuhun. Heinä- ja elokuussa lämpötilat nousevat Monastirissa usein 35-40 celsiusasteen tietämiin. Huhtikuussakin lämpötila ylittää hellelukemat kirkkaasti, mutta merivesi on melko viileää.
Autiomaan vieressä sijaitsevassa Monastirissa sataa arvatenkin harvoin. Kesäisin auringonpaiste on lähes takuuvarmaa. Talvella Monastirissa sataa enemmän, mutta silloinkin sateet tulevat lyhyinä kuuroina.
Vilkkain lomasesonki Monastirissa on kesäkuusta syyskuun alkuun.
Halvat lennot Monastiriin järjestyvät helpoiten keväällä tai syksyllä, vilkkaimman lomasesongin ulkopuolella. Monella lomalaisella lentoliput Monastiriin tosin sisältyvät matkatoimiston pakettimatkaan. Viikon loma Monastirissa maksaa lentoineen 400-600€, sesongista riippuen.
Monastirin kansainvälinen lentokenttä eli Habib Bourguiba International Airport sijaitsee vain 7 km päässä kaupungin keskustasta. Omatoimimatkaajat pääsevät lentokentältä hotellille kätevästi taksilla.
Monastirista on kätevä matkailla myös muualle Tunisiaan. Bussi- ja junayhteydet toimivat hyvin esimerkiksi 25 km päässä sijaitsevaan Sousseen tai 160 km päässä sijaitsevaan Tunisiin.
Monastirissa liikkumiseksi jalkapatikka, paikallisbussit sekä taksit ovat turistin kannalta kätevimmät.
Monastirissa riittää paljon nähtävää, vaikka osa historiasta onkin jäänyt modernin elämänmenon jalkoihin:
Kilometrejä pitkät hiekkarannat ovat Monastirissa elämän keskipiste lomalaiselle. Hyvin hoidetut hiekkarannat ovat täydellinen yhdistelmä hienoa valkoista hiekkaa ja kristallinkirkasta merivettä. Rannoilla on hyvät palvelut ja suuri osa Monastirin rannoista on hyvin lapsiystävällisiä.
Muuta tekemistä lomalla Monastirissa:
Hintataso Monastirissa on Tunisian keskitasoa kalliimpi, muttei kuitenkaan yhtä kallis kuin rannikon suurissa lomakeitaissa. Monastir on jonkin verran esimerkiksi Soussea ja Hammametia edullisempi kohde.
Halvat hotellit Monastirissa maksavat noin 50-100 dinaaria yöltä kahden hengen huoneessa. Loistohotellien luksustakin saa osakseen suomalaisittain erittäin edulliseen hintaan.
Monastirissa kannattaa syödä hyvin, sillä se on edullista. Paikallinen ruoka on monipuolista ja sitä löytyy jokaisesta hintahaarukasta. Katukeittiöiden couscous maksaa vain pari hassua dinaaria, ja hyvän illallisen syö ravintolassa noin 10 dinaarin hintaan. Seafoodin ystävät ovat Monastirissa kuin kotonaan. Leipomotuotteet ovat myös alueen erikoisuus.
Moni löytää Monastirista kotiin viemisiksi vaatteita, kankaita, nahkaa ja paikallisia käsitöitä.
Monastir on varma sekoitus rantalomaa, kulttuurikohteita ja leppoisaa tekemistä. Yliopistokaupungiksi muodostunut Monastir on asukkaidensa puolesta varsin nuorekas kaupunki, jonka lomapalvelut toimivat tyylikkäästi.
Suurin vetonaula alueella ovat ehdottomasti lukuisat hiekkarannat, mutta Monastirista ja sen ympäristöstä löytyy tekemistä jokaiseen makuun.
Artikkelin pääkuva: archer10 (Dennis) (CC BY-SA 2.0)
LÄHTÖPV. | MAA| KAUPUNKI|HOTELLI | LÄHTÖKAUPUNKI | JÄRJESTÄJÄ | KESTO|HINTA | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
äkkilähtöä |
03.09 | Kreikka Parga | Helsinki | 14 pv | 1205€ |
03.09 | Kreikka Preveza | Helsinki | 7 pv | 220€ |
03.09 | Kreikka Preveza | Helsinki | 14 pv | 145€ |
04.09 | Bulgaria Burgas Airport | Helsinki | 14 pv | 95€ |
04.09 | Bulgaria Burgasin Burgasin rannikkoalue Määrittelemätön | Helsinki | 14 pv | 145€ |
04.09 | Bulgaria Burgasin Rannikko-Nessebar/Pomorie | Helsinki | 14 pv | 242€ |
04.09 | Kreikka Zakynthos | Helsinki | 14 pv | 95€ |
04.09 | Kreikka Zakynthos-määrittelemätön | Helsinki | 14 pv | 145€ |
04.09 | Kreikka Zakynthos-Tragaki | Helsinki | 14 pv | 286€ |
04.09 | Bulgaria Burgas Airport | Vaasa | 14 pv | 45€ |
tervehdys
Pannaas yhteenveto paperille tai ainakin ruudulle. Lähdin sitten...
Mitään koskematonta näkymää on kuitenkaan turha toivoa, tämä alunperin 1100-...
Vietin saarella kolme päivää ja kaksi yötä viime kesänä, pääkaupunki Korfu...